O nas

W obrębie Allmedica utworzyliśmy Ośrodek Badań Klinicznych, którego celem jest zwiększenie dostępu pacjentów do nowoczesnych terapii.

Nasz ośrodek został zorganizowany przy współpracy z Ośrodkiem Badań Klinicznych SOLUMED w Poznaniu pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Marka Karczewskiego, celem zapewnienia najwyższej jakości świadczonych usług. Mamy do dyspozycji bardzo szerokie zaplecze lokalowe, sprzętowe oraz zespół lekarzy specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

Badania kliniczne stanowią fundament współczesnej medycyny, umożliwiając pacjentom dostęp do nowoczesnych terapii. Polegają one na ocenie skuteczności i bezpieczeństwa wprowadzanych leków. Są one warunkiem zarejestrowania danego leku i odbywają się jednoczasowo na całym świecie. Najczęściej skupiają się one na pacjentach z chorobami przewlekłymi z nawracającymi zaostrzeniami, nie reagującymi na typowe standardowe leczenie.

Całość działań ma na celu umożliwienie pacjentom dostępu do najnowszych terapii a w konsekwencji poprawę ich stanu zdrowia w zakresie objawów oraz redukcji powikłań wynikających z długotrwale aktywnej choroby. Dlatego też pacjent, jego prawa, stan zdrowia i dobrowolność uczestnictwa jest w centrum działań, a wszystkie prowadzone u nas badania kliniczne są prowadzone zgodnie z wytycznymi tzw. Dobrej Praktyki Klinicznej,

Typowy proces obejmuje cztery fazy badań klinicznych, poprzedzone badaniami przedklinicznymi:

  • Faza I: obejmuje wstępne badania nad bezpieczeństwem i właściwościami farmakologicznymi leku
  • Faza II: określa dawkę leku oraz analizuje bezpieczeństwo i skuteczność leku
  • Faza III: potwierdza skuteczność i bezpieczeństwo leku, co umożliwia rejestrację leku
  • Faza IV: obejmuje badania po rejestracji leku, w celu potrwierdzenia długoterminowej skuteczności i bezpieczeństwa

Inicjatywa powstania Ośrodka Badań Klinicznych na Podhalu wynika z doświadczenia zespołu nabytego w pracy w Poznaniu, gdzie z sukcesem klinicznym leczeni są pacjenci z ciężkimi i opornymi na typowe leczenie chorobami przewlekłymi m.in. tzw. lekami biologicznymi. Chcielibyśmy dać naszym pacjentom tu na Podhalu taki sam dostęp do nowoczesnych terapii dających szanse na skuteczne leczenia na poziomie światowym.

Dla pacjenta

W badaniach klinicznych najważniejsze jest bezpieczeństwo pacjenta oraz działanie w zgodzie z jego prawami. Stąd wszelkie badania prowadzone są według wytycznych Dobrej Praktyki Klinicznej oraz Deklaracji Helsińskiej. Osobą czuwającą nad zdrowiem i bezpieczeństwem pacjenta w badaniu klinicznym jest badacz – lekarz, którego kwalifikacje są sprawdzane przed otrzymaniem pozwolenia na prowadzenie badania klinicznego wydawanym przez Komisję Bioetyczną oraz stosowne władze [Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL)].

Uczestnictwo w badaniach wraz z opieką medyczną jest dobrowolne i bezpłatne. Daje ono możliwość stosowania nowoczesnych terapii, m.in. tzw. leczenia biologicznego w postaci cząsteczek blokujących różne mechanizmy zapalne wprowadzanych jednoczasowo na całym świecie. Skuteczność i bezpieczeństwo leczenia jest ściśle nadzorowane przez doświadczonych lekarzy – badaczy będącymi ekspertami w danej dziedzinie medycznej, a pacjenci mają dodatkowo dostęp do szeregu badań dodatkowych oceniających ich stan zdrowia oraz aktywność choroby. Każde badanie kliniczne, na które pacjent wyrazi zgodę posiada swój protokół czyli zasady jego przeprowadzania. Zasady, długość trwania, potencjalne ryzyko oraz korzyści z danego badania klinicznego są przedstawienie w tzw. Świadomej Zgodzie Pacjenta, przedstawianej każdorazowo pacjentowi przed rozpoczęciem badania. Na każdym etapie leczenia personel Ośrodka służy pacjentowi dodatkowymi informacjami, niezbędnymi wyjaśnieniami czy potrzebną pomocą.

W razie jakichkolwiek pytań czy informacji nt. prowadzonych badań czy zasad pracy ośrodka jesteśmy do dyspozycji.

Zespół Ośrodka

lek. med. Mikołaj Krzyżanowski

Dyrektor Ośrodka Badań Klinicznych

Specjalista z zakresu chorób wewnętrznych oraz gastroenterologii. Od początku pracy zawodowej zatrudniony w Oddziale Gastroenterologii Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego w Poznaniu, gdzie wykonywał zabiegi endoskopowe przewodu pokarmowego oraz diagnozował i leczył pacjentów do sierpnia 2018 roku. W okresie posiadania programu leczenia biologicznego choroby Leśniowskiego – Crohna w w/w oddziale był lekarzem prowadzącym i nadzorującym pacjentów w tym programie.

Z Allmedica związany od grudnia 2015, kiedy rozpoczął pracę w Poradni Gastroenterologicznej, w której pracuje nadal. Od lipca 2018 roku wykonuje w Allmedica zabiegi endoskopowe przewodu pokarmowego w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz prywatnie.

Inicjator i współtwórca Ośrodka Badań Klinicznych, którego pomysł utworzenia powstał na bazie nabytego doświadczenia i pracy w ośrodku badań klinicznych Solumed w Poznaniu. W tym ośrodku wspólnie z prof. Karczewskim przy pomocy badań klinicznych z zakresu nieswoistych chorób zapalnych jelit tj. wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz choroby Leśniowskiego-Crohna leczył z sukcesem klinicznym biologicznie pacjentów nie reagujących na standardowe leczenie.

prof. dr hab. n.med. Marek Karczewski

Ekspert z zakresu badań klinicznych, współtwórca Ośrodka Badań Klinicznych Allmedica

Współwłaściciel Solumed Sp. z o.o. oraz Specjalistycznego Centrum Diagnostyczno-Leczniczego „Bamberski Dwór” Specjalista w zakresie chirurgii ogólnej, naczyniowej i transplantologii klinicznej. Kierownik Oddziału Transplantologii, Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Plastycznej Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu .

Nauczyciel akademicki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Absolwent Studium Podyplomowego Master of Business Administration na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu/Georgia State University w Atlancie. Kilkuletni staż naukowy na University of Texas Medical School w Houston, USA.

Udział w kilkudziesięciu projektach badawczych oraz licznych badaniach klinicznych jako współbadacz oraz tzw. główny badacz ściśle nadzorujące badanie kliniczne w danym ośrodka jak i główny badacz na poziomie ogólnopolskim.

dr n. biol. Patrycja Zagata Leśnicka

Koordynator Badań Klinicznych

Absolwentka studiów doktoranckich w dziedzinie nauk biologicznych o specjalności: biologia molekularna. W maju 2017 roku otrzymała tytuł doktora nauk biologicznych z wyróżnieniem. Przez cały okres studiów doktoranckich otrzymywała stypendium doktoranckie dla najlepszych uczestników studiów doktoranckich w obrębie uczelni. Autorka kilkunastu publikacji w czasopismach znajdujących się na tzw. Liście Filadelfijskiej. Uczestniczka wielu konferencji krajowych i międzynarodowych.

Były nauczyciel akademicki Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prowadziła tam zajęcia z zakresu Fizjologii Człowieka na kierunku lekarskim oraz badania naukowe w obrębie chorób neurodegeneracyjnych we współpracy z Oddziałem Neurologicznym z Pododdziałem Leczenia Udarów Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu.

Posiada wiedzę z zakresu biologii molekularnej, genetyki, biologii oraz fizjologii i patofizjologii człowieka, co wykorzystuje pracując na stanowisku koordynatora badań klinicznych.

Marta Spytek

Koordynator Badań Klinicznych

Absolwentka studiów licencjackich na kierunku Dietetyka na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz studiów podyplomowych na kierunku "Niekomercyjne Badania Kliniczne - projektowanie, realizacja i zarządzanie" Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Koordynator badań klinicznych od lipca 2020 roku. Biegle posługuje się językiem angielskim. Poza pracą koordynatora, trener personalny,miłośniczka psów, oraz rysowania mandal.

Joanna Komperda-Jakubczyk

Pielęgniarka

Pasjonatka pielęgniarstwa w każdej jego dziedzinie. Od wielu lat zdobywała doświadczenie w wielu ośrodkach medycznych na terenie południowej Polski. Kocha spędzać czas z rodzina oraz przyjaciółmi.

Kontakt

Ośrodek Badań Klinicznych Allmedica
ul. Kowaniec 2A, 34-400 Nowy Targ
clinical.trials@allmedica.pl
Tel: +48 18 479 10 98
Fax: 18 521 35 34

Dyrektor Ośrodka Badań Klinicznych
lek. med. Mikołaj Krzyżanowski
mikolaj.krzyzanowski@gmail.com

Koordynator Badań Klinicznych
dr n. biol. Patrycja Zagata Leśnicka
patrycja.lesnicka@allmedica.pl
tel. +48 575 886 613